Nový Elegoo Mars PRO - čo ho robí lepším?

Nový Elegoo Mars PRO - čo ho robí lepším?

Nový Elegoo Mars PRO - čo ho robí lepším?

Vďaka svojmu veľmi dobrému pomeru cena/výkon si Elegoo Mars vytvoril veľkú základňu fanúšikov. Vylepšená verzia produktu Elegoo Mars - Elegoo Mars PRO - je teraz k dispozícii. Testovali sme, čo vylepšuje verziu PRO.

Technické vybavenie

Prvé vylepšenie je viditeľné okamžite po vybalení. USB port je teraz umiestnený na prednej strane priamo pod dotykovou obrazovkou. Veľmi dobré rozhodnutie spoločnosti Elegoo, pokiaľ ide o užívateľskú prívetivosť.

Dodávané príslušenstvo sa od modelu Elegoo Mars líši len nepatrne. Novinkou je tesnenie, ktoré je možné pripevniť medzi kryt a puzdro, aby sa znížil únik zápachu resinu. Pripevnenie tesnenia je trochu ťažkopádne a tesnenie medzi poklopom a krytom by mohlo byť tiež o niečo lepšie.

To nás privádza k ďalšej inovácii v Elegoo Mars Pro. V kryte je nainštalovaný ďalší ventilátor, ktorý nasáva výpary z resinu a takmer ich neutralizuje pomocou uhlíkového filtra. Počas tlače si skutočne všimnete iba slabý zápach resinu. Je však nevyhnutné prevádzkovať resinovú tlačiareň iba v dobre vetraných miestnostiach.

Ďalším vylepšením je stabilnejšia os Z. Lineárne vedenie a vreteno boli vylepšené o lepšie komponenty a materiály a tak zaisťujú väčšiu presnosť pri pohybe tlačovej dosky.

Podľa nášho názoru je najväčším plusom vylepšená jednotka vystavenia UV žiareniu. UV matrica zaisťuje veľmi ostré a rovnomerné vystavenie vrstiev a výrazne skracuje dobu tlače. Model s 1 000 vrstvami, ktorý sme použili, mal za následok úsporu času 50 minút (Mars: 4h01m / Mars Pro: 3h11m).

Povrchová štruktúra tlačovej dosky bola tiež prepracovaná. Radiálny vzor na adhezívnom povrchu je určený na lepšie držanie prvých vrstiev. Okrem toho, boli skrutky na vyrovnanie zväčšené, aby sa zlepšila manipulácia a stabilita tlačovej dosky. To tiež znamená, že nemusíte tlačovú plochu často vyrovnávať.

Príprava a tlač

Zahrnutý slicer Chitubox je ľahko použiteľný a nekomplikovaný. Elegoo Mars PRO je možné pridať do nastavení jedným kliknutím a už ste nastavili požadované parametre, ako je rozlíšenie a veľkosť tlačovej dosky.

Pretože Mars PRO má výkonnejšiu expozičnú jednotku, musíte v nastaveniach tlače upravovať expozičné časy - v závislosti od použitej resiny. Hodnota 45 - 50 s pre prvé vrstvy a doba expozície vrstiev 5-7 s sa osvedčila na skúšobných výtlačkoch s naším 3DJake resinom.

Po rozrezaní a uložení súboru na priloženú jednotku USB môžete začať tlačiť. Vyrovnávanie tlačovej dosky je o niečo ľahšie vďaka väčším imbusovým skrutkám. Vyrovnávací proces je dobre popísaný v návode na obsluhu a od začiatku sme mali dobrú priľnavosť modelu k tlačiarenskej doske.

Malo by sa tu tiež spomenúť, že do novo navrhnutej nádrže na resin sa zmestí o niečo viac resinu ako pri predchádzajúcom modeli.

Počas tlače je vďaka tesneniu a extrakcii pár uhlíkových filtrov možné pozorovať iba veľmi slabý zápach resinu. Ako už bolo spomenuté, dobré vetranie miestnosti je stále nevyhnutné.

Funkcia pozastavenia počas tlače je tiež veľmi praktická. Ak počas dotyku na dotykovej obrazovke stlačíte tlačidlo pozastavenia, tlač sa zastaví a na začiatku tlače (po približne 30 vrstvách) môžete určiť, či je tlač lepkavá. Pomocou tlačidla „Play“ na dotykovej obrazovke môžete bez problémov pokračovať v tlači.

Kvalita tlače

Rovnako ako v prípade Elegoo Mars je kvalita tlače veľmi dobrá. Silné stránky modelu Elegoo Mars Pro sú zrejmé najmä pri tlači modelov s jemnými štruktúrami. Obrysy sú ostrejšie a špicaté tvary sú vytlačené podrobnejšie. To tiež umožňuje tlač filigránových tvarov bez výraznej straty detailov.

Pri väčších modeloch sa odporúča aktivovať funkciu „Anti-aliasing“ na karte „Advanced“ v nastaveniach sliceru softvéru (Chitubox). To zaisťuje, že krokový efekt medzi jednotlivými vrstvami takmer zmizne.

Záver

Ak hľadáte lacnú resinovú tlačiareň s vynikajúcim pomerom cena/výkon, je Elegoo Mars Pro dobrá voľba. Cena vyššia o 40 EUR * v porovnaní s Elegoo Mars je viac ako opodstatnená vďaka zlepšeniam a inováciám z hľadiska úspory času a kvality výtlačkov.

Elegoo Mars Pro určite môže konkurovať drahším modelom od iných výrobcov a je ideálnym modelom pre začiatočníkov a pokročilých používateľov vďaka svojej funkčnosti, kvalite komponentov a kvalite výtlačkov.

_______________

Resiny použité na skúšku:

3DJake Resin v priehľadnej farbe
Expozícia bottom/layer: 45s/5s (model vyhĺbený s otvorom na vypustenie resinu)

3DJake Resin v červenej farbe
Expozícia bottom/layer: 45 s/7 s

3DJake Resin v tmavej modrej farbe
Expozícia bottom/layer: 45 s/6 s

Úpravy:

3DJake Resin Cleaner

Anycubic Wash & Cure
Čistenie: 6 min.
Kalenie: 4 min **.

* Rozdiel medzi VK Elegoo Mars/ Elegoo Mars Pro na 3DJake.at od 10.06.2020

** Poznámka: model priehľadnej resiny nebol vytvrdený, inak by zožltol.
Po vyčistení bol model sušený na vzduchu 24 hodín.