3D tlačiarne a ďalšie zariadenia

Správne vybavenie pre váš projekt!

V našom rozsiahlom sortimente nájdete nielen množstvo 3D tlačiarní, ale aj vysokokvalitné 3D skenery, laserové rezačky, vákuové formovače a množstvo zariadení na následné spracovanie. S nimi ste perfektne vybavení na kreatívne požiadavky všetkých druhov a môžete nechať svojho tvorivého ducha voľne plynúť.

Nakupovať podľa kategórií

3D tlačiarne a viac: 157 produktov

Váš výber

Všetky ceny vr. DPH

3D tlačiarne pre domácnosť

Vývoj 3D tlače nebol míľnikom iba pre spoločnosti a firmy. Z tejto technológie majú úžitok aj súkromní používatelia. S ich pomocou môžete navrhnúť vlastné šperky, vyrobiť náhradné diely alebo individualizované kusy pre výrobu modelov...

Zistite, čo vlastne 3D tlač je a ako funguje.

Ako fungujue 3D tlač?

V zásade je prostredníctvom 3D tlače vytváraný trojrozmerný objekt, vrstva po vrstve. Predmet, ktorý sa má vytlačiť, musí byť najprv trojrozmerným digitálnym modelom. Môže to byť vlastný dizajn alebo je možné stiahnuť hotové modely z internetu. Každá 3D tlačiareň je vybavená špeciálnym softvérom, ktorý z týchto modelov počíta potrebné príkazy pre tlačiareň a potom sa spustí.

Tryska, ktorá sa môže pohybovať vo všetkých smeroch (nahor a nadol), vytláča materiál. Jedná sa o silné plastové vlákno - filament.

Tryska sa pohybuje po tlačovej podložke v predtým vypočítaných dráhach. Filament, ktoré vychádza z trysky, sa nanáša vo viacerých vrstvách jedna na druhú, takže predmet rastie pomaly, do výšky a vrstrva po vrstve. Filament sa vytvrdzuje rýchlo, čo umožňuje iba túto aditívnu výrobu, tj výrobu vo vrstvách. Takto sa vytvoria aj typické drážky pre 3D tlačené objekty.

Mimochodom, objekty nie sú úplne vyplnené. Vo vnútorrnom priestore je vytlačená štruktúra mriežky. To šetrí materiál a stále poskytuje veľkú stabilitu.

Oblasti využitia

3D tlačiarne sú mimoriadne univerzálne, a preto je táto technológia zaujímavá pre široké spektrum používateľov. Tu uvádzame najdôležitejšie príklady aplikácií (ale ani zďaleka nie všetky):

  • výroba vzorov
  • kusová výroba
  • malosériová výroba
  • výroba a individualizácia súčiastok pre výrobu modelov
  • nákladovo efektívny vstup do CNC procesov
  • výroba umeleckých sôch
  • šperkárstvo
  • výroba miniatúrnych modelov a vzorov pre architektov

Materiál na tlač - kritérium na nákup

Tlačové materiály, tj filamenty, sú k dispozícii v mnohých rôznych prevedeniach. Všetky filamenty však majú spoločné to, že sú mäkké, a preto sú formovateľné pri zahriatí. Filamenty sa kupujú ako plastové vlákna na kotúči. Najbežnejšie používanými materiálmi sú termoplasty (PLA a ABS).

Pri kúpe 3D tlačiarne je dôležitá otázka, s ktorým základným materiálom by tlačiareň mala pracovať. V zásade je na výber medzi ABS a PLA.

PLA znamená polyaktid a pozostáva z biologicky odbúrateľného prírodného plastu. Pri PLA nemusí byť tlačová podložka zahrievaná a teplota trysky nesmie prekročiť 210 °C. Nevýhodou je, že PLA sa deformuje pri teplotách nad 60 °C, takže problém môže nastať napr. pri výrobe hrnčekov na kávu.

ABS znamená akrylonitril-butadién-styrén a je vyrobený z ropy. ABS má vyššie požiadavky na tlačiareň ako PLA. Na to musí byť tlačová doska predhriata a rýchlosť tlače musí byť vysoká. Teplota trysky musí byť nad 210 °C. Tlačiareň s podporou ABS môže normálne tlačiť aj PLA. Naopak to však nefunguje.

Dôležité základné pojmy

Rozhodujúcim kritériom pri kúpe 3D tlačiarne by mala byť vždy kvalita. Tu sú najdôležitejšie údaje o výkonnosti a porovnaní:

Tlačová komora: určuje maximálnu veľkosť tlačeného objektu. Štandardné tlačiarne v segmente základnej úrovne majú tlačovú komoru medzi 10 a 25 kubických centimetrov. Závisí to od veľkosti neskorších vytlačených objektov, pre ktoré potrebujete 3D tlačiareň.

Maximálna rýchlosť tlače: táto hodnota udáva, ako rýchlo sa tryska môže pohybovať. Maximálna hodnota sa dosiahne pri dlhšej vzdialenosti. Väčšinou sú tlačiarne pomalšie ako maximálna rýchlosť.

Presná poloha: vyjadruje, ako presne môžeme tlačiareň riadiť do určitého bodu. Čím presnejšia bude poloha, tým budú výsledky tlače presnejšie.

Minimálna výška vrstvy: je dôležitá pre kvalitu tlače spolu s presnosťou polohovania. Čím je hodnota nižšia, tým lepšia je tlačiareň, pretože potom môže tlačiť tenšie vrstvy.

Náhradné diely a dodatočné vybavenie

Dnes je pre väčšinu 3D tlačiarní k dispozícii celý rad príslušenstva a náhradných dielov. Získate tak takmer neobmedzené možnosti prispôsobenia 3D tlačiarne vašim individuálnym potrebám. Od súprav pre samostatne zostaviteľné 3D tlačiarne, cez dodatočné vybavenie extrudérov až po externé ovládače podporujúce cloud, gravírovanie alebo frézovanie. Vašej kreativite sa teda medze nekladú. Ak by prestavba bola menej úspešná, sú k dispozícii náhradné diely.