Test produktu: Elegoo Mars 4 Ultra

Test produktu: Elegoo Mars 4 Ultra

Elegoo Mars 4 Ultra je nová edícia obľúbenej série resinových 3D tlačiarní Mars. V tejto recenzii produktu sa pozrieme na rôzne aspekty tejto tlačiarne, ktoré z môjho subjektívneho pohľadu hodnotím takto:

  • Pod PRO sú uvedené aspekty, ktoré považujem za super,
  • pod NEUTRÁLNE nájdete aspekty, ktoré sú celkom v poriadku,
  • Pod KONTRA nájdete aspekty, ktoré sa mne osobne celkom nepáčia.

PRO

Vylepšený dizajn:

Elegoo pri modeli Mars 4 Ultra rozhodne myslel na estetiku. Nový dizajn s moderne zvolenou farbou krytu dobre ladí s celkovým vzhľadom krytu. Hoci sa základný tvar tlačiarne nezmenil, nová farebná schéma jej dodáva svieži a atraktívny vzhľad.

Vysokokvalitný dotykový displej:

Jedným z vylepšení modelu Mars 4 Ultra je 4-palcový dotykový IPS displej s rozlíšením HD. Táto kapacitná obrazovka veľmi dobre reaguje na dotyk a používateľské rozhranie beží plynulo aj vďaka výkonnému operačnému systému Linux so 4 GB RAM pamäte. Vďaka tomu je ovládanie tlačiarne oveľa jednoduchšie a intuitívnejšie.

Ďalším pozitívom je, že nastavenia možno upravovať aj počas tlače.

NEUTRÁLNE

Monochromatický 9K LCD displej:

Mars 4 Ultra je vybavená 9K monochromatickým LCD displejom, ktorý na papieri sľubuje pôsobivé rozlíšenie. Hoci je celková kvalita tlače dobrá, rozdiely oproti predchádzajúcej verzii nie sú hneď viditeľné. Tu by mohol poskytnúť informácie o skutočných zlepšeniach podrobnejší test pod mikroskopom.

Vylepšená oddeľovacia ACF fólia:

Antiadhézna vrstva (ACF) na tlačovej platforme modelu Mars 4 Ultra umožňuje lepšie uvoľňovanie vytlačených objektov. Keďže tieto fólie nie sú práve lacné, zaraďujem ich do kategórie "neutrálnych".

KONTRA

Problémy s upevnením novej tlačovej dosky:

Moja hlavná kritika modelu Mars 4 Ultra sa týka prepracovanej tlačovej dosky. Krátky závit upevňovacej skrutky na hornej strane dosky by mohol spôsobiť jej vypadnutie, ak nebudete dostatočne opatrní. Osobne sa mi stará tlačová doska páči oveľa viac.

Zdá sa, že 4-bodový systém vyrovnávania príliš nepomáha pri vyrovnávaní. Dodatočné skrutky, ktoré sa musia použiť kvôli tomuto systému, sťažujú čistenie a z dlhodobého hľadiska by mohli spôsobiť poškodenie v dôsledku kontaktu s resinom.

vľavo Mars 4 Ultra, vpravo Mars 4

(na fotografii: Mars 4 Ultra vľavo, Mars 4 vpravo)

Želané vylepšenia do budúcnosti

Skrutky používané na upevnenie nádržky sú veľmi ťažkopádne a ich čistenie je časovo náročné. Systém magnetov alebo klipov by tu bol oveľa praktickejší, aby sa skrutky nemuseli zakaždým odskrutkovať. Vítanou optimalizáciou by bola aj stará tlačová doska.

Záver

Vcelku možno povedať, že Elegoo Mars 4 Ultra vykazuje oproti svojim predchodcom niekoľko zlepšení, vrátane atraktívneho dizajnu, kvalitného dotykového displeja a vylepšenej funkcie oddelenia. Niektoré konštrukčné rozhodnutia (týkajúce sa novej tlačovej dosky) však potrebujú vylepšenie a mohli by sa v budúcich verziách optimalizovať.

Váš Lukas