Takto vytvoríte kreatívnu litofánovú lampu pomocou 3D tlačiarne

Takto vytvoríte kreatívnu litofánovú lampu pomocou 3D tlačiarne

Starodávne umenie litofánie v 3D tlači

V našom novom YouTube návode „3D Printed Lithophane Lampshade - Tutorial“ sa zaoberáme veľmi starou, ale zároveň modernou formou umenia: litofánia.

Čo je litofánia?

Litofánia je trojrozmerné reliéfne znázornenie obrazu, ktorý je viditeľný zozadu cez osvetlenie. Rôzne hrúbky vrstvy materiálu vytvárajú svetlé a tmavé oblasti, ktoré vytvárajú špeciálny obrazový efekt, keď na ne dopadne svetlo. Obrázky tak môžu byť kreatívne zobrazené ako reliéf.

Už v 19. storočí umelci vyrábali litofánie z porcelánu a skla a osvetľovali ich sviečkami alebo ich pripevňovali na okná, aby denné svetlo zviditeľňovalo reliéf.

Tlač litofánií - fotografie z 3D tlačiarne

V dnešnej dobe je stará umelecká technika litofánie znovuobjavená v správnom čase: pomocou 3D tlačiarní. 3D tlačené litofány ponúkajú možnosť pridať fotografiám alebo obrázkom určitú sofistikovanosť. Personalizované litofánie so súkromnými fotografiami sú tiež mimoriadnou dekoráciou a skvelým darčekom pre priateľov a rodinu.

Litofánové tienidlo lampy - vytlačte si ho s vlastným dizajnom

Dostali ste inšpiráciu a chcete si vytvoriť svoj vlastný litofán?

Vytvorili sme YouTube tutoriál, v ktorom pomocou 3D tlačiarne vytvoríme litofánové tienidlo lampy. Na získanie reliéfneho znázornenia nami vybraných fotografií používame softvér Lithophane itslitho.com. Bezplatný nástroj Lithophane sa ľahko používa a rýchlo prevádza fotografie na estetické litofány. Ukážeme vám, ako používať softvér, ktoré nastavenia slicera by ste si mali zvoliť a aký materiál potrebujete na tlač svojho vlastného tienidla. Ako podstavec lampy používame model „STRÅLA“ z IKEY.

Prajeme vám veľa zábvy pri tvorení!