Nový model BIQU B1 - konkurencia pre Ender 3?

Nový model BIQU B1 - konkurencia pre Ender 3?

Vybalenie a konštrukcia

Ak otvoríte obal a odstránite horný penový kryt, okamžite si všimnete zaujímavú farbu niektorých hliníkových komponentov. Výber ružového odtieňa od výrobcu je určite niečím odlišný. Či budú komponenty dostupné aj v iných farbách - to sa dozvieme až neskôr.

V každom prípade sú diely prehľadne zabalené a označenie malých častí je v poriadku. Každé plastové vrecúško popisuje, o ktorú súčiastku sa jedná a v ktorom kroku návodu na použitie je daná časť potrebná.

Takže si pripravte montážne diely, rozložte montážny návod, ktorý je momentálne iba v angličtine, a môžete začať.

BIQU, bohužiaľ, spravil chybu už v kroku 1. Po neúspešnom pokuse o pripojenie kábla vyhrievacej podložky k terminálu rýchlo vyjde najavo, že farby káblov sú v montážnom návode nesprávne popísané. Konektor s červeným káblom by sa mal zapojiť vľavo a nie vpravo, ako je uvedené v návode.

Krok 2 prebehne bez problémov a v kroku 3 je potrebné sa uistiť, že malý závit v hliníkovom extrúznom profile je na pravej strane. K tomuto závitu bude neskôr pripojený limitný modul osi Z.

Potom bez problémov prejdeme na krok 5. V tomto kroku je inštalované spojenie medzi krokovým motorom osi Z a spojkou. Nastavovacie skrutky spojky sú príliš krátke na to, aby boli pevne pripevnené k hriadeľu krokového motora, ktorý je na jednej strane sploštený. Spojku bolo možné upevniť iba pomocou 1 skrutky.

V kroku 7 iba maličká červená šípka na malom obrázku uvádza, že je čas pripevniť ľavý držiak pre os X k hliníkovému profilu. Každý, kto to prehliadne, sa môže tešiť zo skrutkovacej práce navyše.

Zvyšok konštrukcie potom beží hladko a iba komponenty, ktoré musia byť pripevnené niekedy veľmi odolnými a malými maticami z hliníkového profilu, vyžadujú trochu trpezlivosti a inštinktu.

Uvedenie do prevádzky

Pre začiatočníkov, ktorí nikdy nezostavili 3D tlačiareň, chýba v návode na použitie veľmi zásadný krok. Po zmontovaní je potrebné skontrolovať a dotiahnuť všetky skrutky (vrátane skrutiek už zmontovaných dielov). Skrutky, ktoré sa uvoľnia počas prepravy, sú veľmi často zdrojom tlačových chýb.

Ďalej nie je bohužiaľ spomenuté, že kolieska pohyblivých komponentov musia byť ešte nastavované pomocou excentrických matíc. Tento krok je však rovnako nevyhnutný na dosiahnutie slušného výsledku tlače.

Po skontrolovaní skrutiek a nastavení koliesok sa vykoná ručné vyrovnanie podložky podľa pokynov v návode. Tento proces je dobre opísaný a vďaka veľkým nastavovacím kolieskam na tlačovej podložke je vyrovnanie jednoduché a nekomplikované.

Prvý testovací výtlačok

Pre náš prvý test tlače sme sa rozhodli vytlačiť model „Little Bear“ uložený na dodanej SD karte vo farbe, ktorá zodpovedá dizajnu (3DJake ecoPLA Glitter Purple).

SD karta so súborom GCODE sa vloží do príslušného slotu a šup ... Karta zmizla v kryte zariadenia.

Vzdialenosť medzi krytom a modulom čítačky kariet základnej dosky je taká veľká, že karta môže namiesto vloženia do modulu spadnúť do vnútra krytu zariadenia. Bolo by žiaduce, aby BIQU túto nedokonalosť vylepšila.

Dobre, takže terminál bol naskrutkovaný, SD karta bola vybratá a vložená do slotu napravo od ovládacieho tlačidla s presnosťou chirurga.

Ovládanie displeja

Štruktúra ponuky - ktorá sa ovláda veľmi citlivým dotykovým displejom - je veľmi intuitívna a prehľadná. K výberu súboru, ktorý chcete vytlačiť, sa dostanete len pár krokmi. Pred tlačou je možné tlačiareň predhriať na správnu teplotu materiálu. Môžete si zvoliť, či chcete tlačovú podložku a trysku zahriať jednu po druhej alebo obidve súčasne.

Rozhodli sme sa pre druhú možnosť a tryska aj podložka na tlač dosiahli predvolené teploty vo veľmi krátkom čase.

Súbor na tlač vyberiete v hlavnej ponuke v časti Tlač-> TFT SD (jedná sa o slot napravo od okrúhleho ovládacieho tlačidla), a môžete začať.

Tlač

Počas tlače vydáva najhlasnejší zvuk ventilátor. Tlačiareň celkovo funguje veľmi nehlučne a v porovnaní s podobnými zariadeniami od iných výrobcov je veľmi tichá.

Najdôležitejšie parametre je možné meniť aj počas tlače prostredníctvom ponuky v menu.

Funkcia pozastavenia funguje perfektne a na hotovom modeli nie je viditeľné prerušenie tlače.

Ďalšou užitočnou funkciou v ponuke je „BabyStep“. Takto môžete počas tlače meniť vzdialenosť medzi tryskou a modelom. To je obzvlášť užitočné pre prvé vrstvy na dosiahnutie optimálnej priľnavosti alebo počas tlače, ak tryska model „poškriabe“.

Ďalšou vlastnosťou je prepínateľné LED osvetlenie hotendu. V ponuke je možné prepínať medzi modrou, červenou, zelenou a bielou farbou. Nie je to produktívna funkcia, ale vyzerá to trendovo.

Po asi 1 hodine je náš „Little Bear“ hotový a výsledok je pôsobivý. Model nemá žiadne chyby a vrstvy sú takmer neviditeľné. Pretože tlač fungovala veľmi dobre, teraz tlačiareň testujeme s modelom Benchy.

Aby bolo možné používať BIQU B1 so slicer softvérom Cura, je potrebné najskôr uložiť tlačiareň. Postup je veľmi dobre opísaný v elektronickej verzii návodu na použitie na dodanej SD karte.

Na testovanie používame model Benchy z 3dbenchy.com s nastavením profilu pre draft (výška vrstvy 0,2 mm). Teplotu tlače zvyšujeme iba z 200 ° na 210 °, aby sme s našim 3DJake ecoPLA Glitter Purple dosiahli optimálny výsledok tlače.

Po 1 hodine a 5 minútach držíme výsledok v rukách. Výsledok tlače je viac ako uspokojivý. Benchy Boot nemá žiadne chyby a rozmery sú veľmi presné, s prihliadnutím na zmrštenie materiálu PLA.

Teraz, keď máme loďku, nemôže chýbať žralok. Toho tlačíme pomocou 3DJake PETG pri teplote hotendu 240 ° a teplote tlačového lôžka 70 °. Po 2 hodinách je tiež hotový a kvalita je presvedčivá.

Záver

BIQU B1 sa určite môže presadiť ako konkurent pre Ender 3 od Creality. Slabými stránkami BIQU B1 sú hlavne návod na montáž, horná spojka krokového motora a veľká vzdialenosť medzi čítačkou kariet a krytom.

Napriek týmto nedostatkom je BIQU B1 v niektorých oblastiach lepší ako Ender 3. B1 je už pripravený na auto-leveling modul od Antclabs - BL Touch. BL Touch je potrebné inštalovať iba pomocou dodávaného držiaka, zapojiť ho do zariadenia a aktivovať v ponuke menu. Kvalita tlače bola tiež absolútne presvedčivá. Bez akýchkoľvek ďalších nastavení náš model B1 poskytoval perfektné výsledky hneď od začiatku.

Klady

 • ľahká konštrukcia
 • terminál s integrovanou elektronikou
 • pripravené na BL Touch auto-leveling
 • veľká dotyková obrazovka
 • 32 bitová základná doska
 • tlač s nízkou hlučnosťou
 • stabilný dizajn
 • intuitívne menu
 • veľmi dobrá kvalita tlače
 • mnoho možností nastavenia cez ponuku menu
 • hotend s LED osvetlením
 • priestor pre tlač 23,5 x 23,5 x 27 cm
 • dobrá priľnavosť magnetickej podložky

Zápory

 • montážny návod by mal byť podrobnejší
 • chybná Z-spojka
 • SD karty môžu spadnúť do krytu zariadenia

Chybná Z-spojka a umiestnenie slotu pre kartu SD sme samozrejme oznámili firme BIQU a boli opravené a vylepšené v konečnom produkte.

Použité materiály a modely:

Little Bear od BIQU
3DJake ecoPLA Glitter Purple
Hotend: 210 °C
Tlačová podložka: 60 °C

Benchy Boat
http://www.3dbenchy.com/
3DJake ecoPLA Glitter Purple
Hotend: 210 °C
Tlačová podložka: 60 °C

Articulated Shark
https://www.thingiverse.com/thing:3845304
3DJake PETG Sky Blue
Hotend: 240 °C
Tlačová podložka: 70 °C