Ako zabrániť warp efektu

Ako zabrániť warp efektu

8 tipov proti deformácii v 3D tlači

Najmä ak často tlačíte s materiálmi ako ABS a HIPS, z času na čas vám spôsobí problémy tzv. „warping“. Je to nepekná tlačová chyba, v ktorej sa časť modelu vydúva alebo deformuje. V najhoršom prípade sa výtlačok úplne uvoľní od tlačovej podložky.

Najmä pri funkčných častiach, pri ktorých je presnosť veľmi dôležitá, môže zdeformovanie rýchlo pokaziť celú tlač. Týka sa to väčšinou modelov s veľkou kontaktnou plochou na tlačovej podložke. V tomto článku nájdete informácie o tom, čo spôsobuje deformácie a ako sa môžete vyhnúť „warp efektu“.

Príčiny deformácie

K deformácii dochádza v dôsledku nerovnomerného rozloženia teploty a výsledného napätia v podklade. Pretože ABS alebo HIPS filamenty sa viac deformujú pri nerovnomerných teplotách ako napríklad PLA a majú tendenciu sa počas ochladzovania zmenšovať, je možné u týchto materiálov pozorovať warp efekt častejšie.


Ak je výtlačok z ABS ochladený na izbovú teplotu, môže sa zmenšiť o takmer 1,5 %. Čím je model väčší, tým nerovnomernejšie chladne, vrstvy sa zmenšujú a časti výtlačku sa vydúvajú.


Dôvody deformácie teda väčšinou súvisia s teplotou:

  • nerovnomerne vyhrievaná tlačová podložka
  • príliš rýchly proces tlače
  • nesprávne umiestnenie 3D tlačiarne (napríklad pri okne)
  • nesprávne nastavenie slicera
  • znečistená tlačová podložka

Vyvarujte warping-u pomocou týchto jednoduchých opatrení

1. Použite vyhrievaciu podložku

Vyhrievaná tlačová podložka udržuje model rovnomerne teplý počas procesu tlače vyrovnaním teploty v tlačenom objekte. Zároveň zaisťuje aj lepšiu priľnavosť k tlačovej podložke. Pokiaľ je to možné, teplota vyhrievacej podložky by mala byť tesne pod bodom mäknutia filamentu, pretože: čím vyššia je teplota vyhrievacej podložky, tým menší je teplotný rozdiel v jednotlivých vrstvách filamentu a výsledná deformácia. Dávajte však pozor, aby ste nenastavili príliš vysokú teplotu vyhrievacej podložky, inak riskujete plastickú deformáciu modelu a zosilnenie warp efektu.

Okrem toho vždy vyhrejte svoju vyhrievaciu podložku a netlačte okamžite, aby sa teplo mohlo do istej miery stabilizovať. Tlačovú podložku je možné dokonca izolovať pre optimálne rozloženie tepla; tepelne odolná izolácia z automobilového priemyslu je na to veľmi vhodná.


2. Tlačte v uzavretom tlačovom priestore

Uzavretý kryt udržuje teplotu v rámci modelu konštantnú počas celého procesu tlače. Pri tlači s vyhrievanou komorou by ste mali vždy dbať na to, aby ste počas procesu tlače mali zatvorené dvierka, čím sa zabráni úniku tepla vo vnútri. Vhodný kryt na 3D tlačiareň nájdete v našom obchode.


3. Vyberte správne umiestnenie svojej 3D tlačiarne

Ideálne by mala byť 3D tlačiareň umiestnená na mieste bez prievanu. Miesto pri okne, na chodbe alebo vedľa dverí je preto menej ideálne, pretože prievan vzduchu nechtiac ochladzuje výtlačok. V zásade by ste mali regulovať teplotu v miestnosti tak, aby zostali zatvorené okná a dvere, pokiaľ je to možné.


4. Počas prvých pár vrstiev stlmte ventilátor materiálu

Aby ste zabránili oddeleniu spodných vrstiev od tlačovej podložky, môžete počas tlače prvých vrstiev vypnúť alebo spomaliť ventilátor. Nezabúdajte však, že roztavený filament musí ešte dostatočne rýchlo stuhnúť, aby bola možná presná tlač.


5. Zlepšite priľnavosť podložky adhéznymi prostriedkami alebo permanentnou tlačovou doskou

Ako už bolo spomenuté, nedostatočná priľnavosť výtlačku k tlačovej ploche môže tiež viesť k deformácii. Aby ste sa vyhli zdeformovaniu výtlačkov, použite tlačovú dosku s dobrou priľnavosťou alebo zlepšite svoju priľnavosť adhéznymi prostriedkami, lepidlom, modrou páskou alebo vhodným tlačovým povrchom.

Pretože väčšina FDM tlačiarní je vybavená skleneným alebo hliníkovým povrchom a tie sú často príliš hladké na tlač termoplastov, môže byť užitočné ako vylepšenie tlačovej plochy použiť flexibilnú permanentnú tlačovú dosku.


6. Upravte nastavenia slicera

Na deformáciu vášho 3D výtlačku môže mať vplyv nielen teplota a priľnavosť tlačovej plochy, ale aj nesprávne nastavenie slicera.

  • Znížte rýchlosť tlače

Najmä ak máte časté problémy s deformáciou, mali by ste sa pokúsiť znížiť rýchlosť tlače. Zároveň by sa mala zodpovedajúcim spôsobom znížiť aj teplota trysky.

  • Použite Raft a Brim

Raft môže pomôcť s väčšími a Brim s menšími komponentmi, aby sa zabránilo deformácii vytvorením základnej vrstvy, okraje vášho modelu sú spevnené a menej sa deformujú. Raft je možné po vytlačení ľahko odpojiť od modelu.


7. Dôkladne vyčistite svoju tlačovú plochu

Ak máte často problémy so zdeformovaním alebo ak vaše výtlačky nepriľnú k tlačovej podložke, dôkladne ju očistite na to určenými čistiacimi prostriedkami. Odolné zvyšky, ako napríklad lepidlo, je možné odstrániť chemickými rozpúšťadlami.

Ak je vaša tlačová plocha nerovná alebo poškodená, mali by ste ju rozhodne vymeniť.


8. Používajte kvalitné filamenty

V neposlednom rade je potrebné povedať, že na úspešnú 3D tlač by ste mali vždy používať kvalitné filamenty - a vždy dodržiavať aplikačné pokyny závislé od materiálu. Iba vysokokvalitný filament, ktorý bol správne použitý, dosiahne uspokojivý výsledok tlače.