Test produktov: UniFormation GKtwo, Resin Curing Station & Ultra Sonic Resin Cleaner

Test produktov: UniFormation GKtwo, Resin Curing Station & Ultra Sonic Resin Cleaner

Požiadali sme nášho testera produktov Lukasa, aby sa bližšie pozrel na tri zariadenia od UniFormation. V jeho článku sa dozviete, čo sa mu na zariadeniach obzvlášť páči, čo sa mu vôbec nepáči a aké má návrhy na zlepšenie. Príjemné čítanie!UniFormation GKtwo

Prvý dojem

Resinová tlačiareň GKtwo od UniFormation ma od začiatku nadchla. Vďaka kvalitne vyhotovenému krytu a solídne vyzerajúcej nádržke pôsobí tlačiareň okamžite robustným a stabilným dojmom.

Veľmi ma nadchol aj rozsiahly sortiment príslušenstva, ktorý sa dodáva s tlačiarňou. Obzvlášť praktická je špachtľa, ktorá je súčasťou balenia a pomocou ktorej môžete ľahko odstrániť zvyšky resinu v nádržke. Tým sa nielenže ušetrí nákladné plytvanie materiálom, ale aj urýchli a zefektívni inak zdĺhavé čistenie po ukončení procesu tlače.

Zostavenie

Zostavenie tlačiarne prebehlo bez problémov a bolo ľahko zvládnuteľné.

Zistil som však, že tlačová doska predvyrovnaná spoločnosťou UniFormation nebola 100 % rovná, čo je dosť nepríjemné. Tu by bola žiaduca možnosť samostatného vyrovnania tlačiarne. Úprimne sa však musím priznať, že som sa ďalej nezaoberal tým, či by sa uvoľnením skrutiek dala doska vyrovnať, pretože moje vytlačené modely aj tak dopadli veľmi pekne. Bohužiaľ, v priloženom popise vyrovnávania som nenašiel žiadne informácie o tom, ako presne vyrovnanie funguje.

Praktický dizajn

Mojím osobným highlightom na GKtwo je inovatívny dizajn jeho resinovej nádrže. Namiesto otravných skrutiek, ktoré sa musia pri každom čistení odskrutkovať a znova naskrutkovať, je nádrž takpovediac "zapojená". Vďaka tomu je čistenie nádrže mimoriadne nekomplikované a šetrí drahocenný čas.

Obrovskú nádrž možno naplniť veľkým množstvom resinu, čo je výhodné najmä pri veľkých tlačových projektoch. Fólia nFEP je bezpečne pripevnená k zadnému okraju nádrže pomocou skrutiek a dá sa jednoducho vymeniť. Dodatočné rozšírenie okraja nádrže je dômyselným doplnkom, ktorý minimalizuje riziko rozliatia.

Som však toho názoru, že maximálna kapacita objemu resinu v nádrži max. 700 gramov mohla byť viac zdôraznená, pretože toto množstvo sa nesmie za žiadnych okolností prekročiť. V mojom prípade to takmer viedlo k zatopeniu.

Ovládanie

Tlačiareň sa ovláda veľmi jednoducho. Menu je intuitívne navrhnuté a dokonale reaguje, aj keď máte na rukách rukavice. Za mimoriadne praktickú považujem funkciu, ktorá umožňuje zobraziť hodiny tlače a vybrať jazyk.

Dôležitým bodom, ktorý stojí za zmienku, je, že tlačiareň ponúka viacjazyčnú navigáciu v menu. V niektorých nemeckých prekladoch som však zaznamenal niekoľko drobných nezrovnalostí alebo chýb v preklade. Napriek tomu sú možnosti v menu vo všeobecnosti zrozumiteľné a ľahko sa v nich orientuje.

► Ako to funguje

Po zatvorení veka tlačiareň GKtwo pracuje mimoriadne ticho. Iba keď je veko otvorené, je citeľný mierne hlasnejší ventilátor - to je pravdepodobne spôsobené filtrom s aktívnym uhlím. Filter je zapojený do zadnej časti tlačiarne, čo vyvoláva dojem miernej nestability, ale nijako neovplyvňuje funkčnosť.

Otvorenie veka

Možnosť zdvihnúť veko smerom nahor bez toho, aby ste museli zvlášť odstraňovať kryt, je praktická a zároveň šetrí čas. Napriek tomu by bol tlmič pre kryt užitočným doplnkom, najmä v prípade, že máte voľnú len jednu ruku a chcete tlačiareň zatvoriť.

► Želané zmeny do budúcnosti

Jedine malé vylepšenia týkajúce sa hlučného filtra s aktívnym uhlím a možnosti samovyrovnávania by mohli ešte viac doplniť už aj tak vynikajúci celok.

Záver

V súhrne môžem túto resinovú tlačiareň bez výhrad odporučiť. Zaujme širokou ponukou príslušenstva, jednoduchou obsluhou a atraktívnym dizajnom. Modely vytlačené pomocou GKtwo majú fantastickú kvalitu a nepotrápia vás problémy s priľnavosťou. Vďaka veľkému objemu nádrže sa resinová tlačiareň ideálne hodí na rôzne tlačové projekty.UniFormation Curing Station

Svojím robustným vzhľadom a atraktívnym dizajnom sa vytvrdzovacia stanica dokonale hodí k 3D tlačiarni GKtwo. Ponúka všetko, čo sa očakáva od vysokokvalitnej vytvrdzovacej stanice. Vnútorné rozmery sú veľkorysé a ponúkajú dostatok priestoru na rôzne 3D vytlačené objekty.

Vytvrdzovanie

Rovnomerná expozícia zabezpečuje účinné a dôkladné vytvrdzovanie modelov, čo vedie k zlepšeniu kvality a pevnosti povrchu.

Moja jediná kritika tu smeruje k obmedzeniu výšky objektov, ktoré možno vytvrdzovať. Hoci moja 3D tlačiareň má objem tlače 228 x 128 x 245 mm, do Curing Station môžem umiestniť len objekty s maximálnou výškou 150 mm. To znamená, že vyššie objekty musím buď premiestňovať, alebo ich do stanice vôbec nezmestím. To je škoda!

Ovládanie

Všeobecne je ovládanie Curing Station jednoduché a intuitívne. Väčšina funkcií je zrozumiteľná a nevyžaduje si dlhé školenie. Symbol ozubeného kolieska na nastavenie času však považujem za trochu zbytočný a bol by som radšej, keby sa dal čas nastaviť aj bez kliknutia. Ale to je len malá pripomienka.

Smart funkcie

Vďaka snímaču detekcie dvierok sa proces vytvrdzovania automaticky zastaví hneď po otvorení veka. To je samozrejme praktické, pretože sa nemusíte nutne pozerať do UV svetla.

Záver

S Curing Station som maximálne spokojný. Okrem mierneho obmedzenia výšky a minimálneho bodu kritiky týkajúceho sa obsluhy môžem vytvrdzovaciu stanicu od UniFormation bez výhrad odporučiť.


UniFormation Ultra Sonic Resin Cleaner

Čistič resinu od UniFormation zaujme nielen krásnym dizajnom, ktorý aj vizuálne ladí s 3D tlačiarňou GKtwo, ale aj stabilnou konštrukciou a veľkorysou kapacitou na čistiacu kvapalinu.

Slot na tlačovú dosku + čistiaci kôš

Na čističi resinu sa mi obzvlášť páči priehlbina na veku. Je navrhnutá tak, aby doň dokonale zapadla tlačová platforma mojej 3D tlačiarne, čo nielenže neuveriteľne uľahčuje čistenie vytlačených objektov, ale aj šetrí čas a námahu. Ak sa rozhodnete vytlačené objekty z tlačovej platformy vybrať, ani to nie je problém: súčasťou dodania je aj čistiaci košík na vkladanie vytlačených objektov.

Sklápacie veko

Veko čističa resinu sa ľahko zatvára a je utesnené. Toto tesnenie prispieva k tomu, že ultrazvukový čistič je o niečo tichší. Hoci sa mi hluk stále zdá nepríjemný, predsa len je potešujúce, že sa dosiahlo aspoň určité zníženie hlučnosti.

Vypúšťací ventil na zadnej strane

Ďalšou praktickou funkciou je vypúšťací ventil na zadnej strane zariadenia. Keď je čas vymeniť čistiacu kvapalinu, môžem ju cez ventil jednoducho a čisto vypustiť. Šetrí to čas a zabraňuje prípadnému rozliatiu alebo postriekaniu.

Ovládanie

Tak ako pri stanici na vytvrdzovanie, aj tu považujem ikonu ozubeného kolesa pre nastavenie času za trochu zbytočnú.

Záver

S Resin Cleaner som celkovo veľmi spokojný. Vďaka funkciám, ako je priehlbina na veku alebo vypúšťací ventil, je proces čistenia jednoduchý a efektívny.