Test produktu: Elegoo Mars 4

Test produktu: Elegoo Mars 4

Mars 4 je najnovším prírastkom do cenovo dostupného radu 3D tlačiarní Elegoo. V porovnaní so svojím predchodcom, tlačiarňou Elegoo Mars 3 Pro, ponúka táto tlačiareň niekoľko vylepšených funkcií za mierny príplatok len 50 €:

Tlačový priestor a rýchlosť tlače:

Elegoo Mars 4 má tlačový priestor s rozmermi 153,36 x 77,76 x 175 mm, ktorý je len o niečo väčší ako u jej predchodcu. Na druhej strane sa citeľne zvýšila jej rýchlosť tlače: kým Mars 3 Pro dokáže tlačiť pri 30-50 mm/h, Mars 4 teraz pracuje rýchlosťou 30-70 mm/h.

Monochromatický LCD displej a tlačová platforma:

Ďalším vylepšením modelu Mars 4 je monochromatický LCD displej s vysokým rozlíšením. Pokiaľ ide o kvalitu tlače, podľa mojich skúseností je v porovnaní s modelom Mars 3 Pro len málo badateľný rozdiel. Modely sú vytlačené presne a veľmi detailne, takže je ťažké povedať, či Mars 4 dosiahol v tomto smere výrazný pokrok oproti svojmu predchodcovi.

Z hľadiska priľnavosti som si nemohol všimnúť veľký rozdiel oproti pieskovanej tlačovej platforme jej predchodcu.

► Dotykový displej:

Jedným bodom, ktorý môže niektorých používateľov sklamať, je zachovanie starého odporového dotykového displeja. Kapacitný dotykový displej by určite umožnil intuitívne ovládanie.

Záver

Elegoo Mars 4 je nepochybne cenovo dostupná 3D tlačiareň, ktorá spĺňa základné požiadavky. Vylepšenia oproti predchádzajúcemu modelu sú badateľné, ale nemusia byť dostatočne silné na to, aby zmenili názor majiteľov modelu Mars 3 Pro na upgrade. Ak nehľadáte najnovšie a najinovatívnejšie funkcie, Mars 4 sa ukáže ako ideálna nízkonákladová tlačiareň pre základnú úroveň alebo na upgrade.

Váš Lukas